Aktualności

Cztery wątki

Data umieszczenia:

Wystawa prac Magdaleny Piwko-Chudzik pt. "Portret wątku i osnowy"

Foto


Praca Portret wątku i osnowy składa się jakby z czterech wątków tematycznych – mediów, które tu zostały użyte. Pierwszy wątek stanowi miękka rzeźba płaszcza uszytego własnoręcznie i usztywnionego żywicą epoksydową. W środku płaszcza znajdują się zdjęcia, na których zostały zatrzymane ważne, najczęściej przyjemne wydarzenia, w związku z czym osoby znajdujące się na fotografiach często są uśmiechnięte. Ta praca symbolizuje ochronę tych wszystkich miłych rodzinnych spotkań, ciekawych i ważnych wydarzeń, wakacji, wyjazdów, spotkanych interesujących ludzi, których może już nie pamiętamy, chwil tak ulotnych i przemijających…

Drugi wątek to instalacja zdjęć wykonana w formie zawieszonych paczworków, w których widoczne są puste miejsca, świadczące o nieobecności osób, wydarzeń czy też osłabieniu moich relacji z bliskimi osobami. Powiązane zostały przypadkowo na kształt dywanów paczworkowych. Przypadkowość umieszczenia zdjęć symbolizuje różne przypadki w życiu, które nas spotykają i kształtują nasz świat materialny, mentalny, emocjonalny oraz duchowy. Wszystkie zdjęcia powiązane są takimi elementami jak czas, ludzie oraz wydarzenia. Fotografie pochodzą z XX wieku i stanowią element rodzinnej kolekcji, a konkretnie kolekcji mojego teścia i męża.

Trzeci wątek to cykl trzech prac pt. Graficzne gobeliny. Przedstawia moją siostrę, która jako podróżniczka utrzymuje ograniczony kontakt z rodziną. Ma on dla mnie szczególne znaczenie oraz najbardziej emocjonalny wymiar. Wyraża wielką tęsknotę, stanowi też przejaw troski oraz niepokoju. Podczas splatania tych grafik zatracałam się w rzeczywistości, a powtarzające się czynności jak powtarzanie mantry doprowadzały mnie do głębokiej kontemplacji, przez co posiadają ogromny ładunek emocjonalny.

Czwarty wątek to kolaże – obrazy zatytułowane Pamięć ciała, traktuje tkaninę jako „drugą skórę”. Pozornie jest to martwa natura, jednak poprzez fakt, iż ubrania były noszone przez człowieka, zostały naznaczone jego obecnością, emocjami i przeżyciami. Części garderoby odpowiadają różnym częściom ciała. Prace stanowią więc prowokację do stawiania pytań o osobę, która te ubrania nosiła, czy też o konkretne nastroje lub okoliczności, w których się znajdowała sprawiające, że ubierała się w ten, a nie inny sposób.
Obrazy pokazują psychologiczne portrety ubioru, które gloryfikują przedmiot codziennego i koniecznego użytku.

Magdalena Piwko-Chudzik

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


FotoZapraszamy na finisaż wystawy 30 listopada o godz. 19.00

Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"

ul. Prosta 7, 07-200 Wyszków

tel. +48 29 742-44-48

e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
www: http://www.wok-hutnik.pl

Biuletyn Informacji Publicznej
http://www.bip.wyszkow.pl/

Dziecięca Rewia SYLABA Studio Piosenki Koło Plastyczne Pracownia graficzna Ognisko Muzyczne

Wyszkowski Uniwersytet III Wieku Dyskusyjny Klub Filmowy Graffito Galeria

Zespół Pieśni i Tańca OBEREK Urząd Miejski w Wyszkowie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wyszkowska Inicjatywa Planszówkowa Sieć kin studyjnych i lokalnych© 2007-2013 Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"
Zawartość merytoryczna: Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK", e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14