Aktualności

SANSARA Nepal

Data umieszczenia:

Zapraszamy do obejrzenia wybranych zdjęć z wystawy Wojtka Moskwy

Foto


Wojtek Moskwa - wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył już tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii a decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu, doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.

Foto
Sansara

Sansara - w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem). W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany. Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia. Wikipedia

Foto
Sadhu

Pan Tadeusz stwierdził, że to fotografia idealna na plakat. Posłuchałem go tylko w części. Wystawę promowały trzy różne zdjęcia. Sadhu zdecydowanie najbardziej przyciągał wzrok. Starzy ludzie wiedzą po co się odzywają.
Zarzucono mi po wystawie, że nieostre i pewnie zrobione z autobusu… Fakt, poruszone jest.

Gdy nas zobaczył, przystanął. Wiedział, że jest nam potrzebny. Spojrzałem w jego starą twarz. Nieobecny spokój. Jakby lekko uśmiechnięty a jednak poważny. Zmrużone oczy patrzyły dalej, jakbym był przezroczysty, nieznaczący. Spieszyłem się myśląc, że nie mam chwili do stracenia, on jednak stał, jakby mu wcale na czasie nie zależało. Kiedy tak stał, wymieniliśmy z towarzyszami podróży wiele słów. Stary człowiek się nie odezwał.

Gdy spoglądam czasem na powieszoną na ścianie fotografię, mam wrażenie, że jego rozmycie postępuje. Pisząc te słowa słucham radia z muzyką filmową. Co jakiś czas, gdy kończy się melodia, nieśmiało zerkam. Sprawdzam… czy przypadkiem całkiem nie zniknął.

Foto
28 mężczyzn

Aby przypomnieć sobie jak to było, przygotowałem gorącą kąpiel z pianą. I piwo.
Nie było nawet w części tak dobrze jak tam, w Tatopani, po zejściu z 3700 m z grupą ludzi poznanych we wspólnym trudzie…

Późnym popołudniem poszliśmy ze Stefanem w stronę, w którą następnego dnia mieliśmy jechać autobusem. Zobaczyć to, czego nie było w planie. Długa wędrówka, prócz ciekawej rozmowy, wizualnie okazała się jednak nijaka. Do momentu spotkania kobiety z kurą i 28 mężczyzn.

Stałem na moście próbując przez chwilę skupić wzrok na kimś konkretnie. Podobała mi się całość.
Mężczyźni pławili się, grzejąc klejnoty i zakamarki. Rozmawiając, gestykulując, rozkoszując się razem. Z kubkami na sznurkach, nad brzegiem rzeki.
Jeden z nich patrząc mi w oczy, powolnym, przyzywającym ruchem ręki zapraszał na dół do wody. Nie miałem czasu. A kusiło. Nie chodziło przecież o same grzanie siedzenia. To było zaproszenie do zamkniętego kręgu, trwającego od wieków samczego rytuału, szowinistycznej orgii zmysłów.

Po wyjściu z gorącej wody mężczyźni chowali się w foliowe worki. Siedząc w pokurczonych pozycjach upodabniali się do skał. Dobrowolnie zwracali się ku niewygodzie i odosobnieniu. Pokucie?

Foto
Autobus

Foto
Brudna historia

Foto
By wziąć głęboki oddech

Foto
Nie do powtórzenia

Foto
Kobiety

Foto
Łowcy

Foto
Czarna rzeka


Czytaj więcej na www.wojtekmoskwa.com/

Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"

ul. Prosta 7, 07-200 Wyszków

tel. +48 29 742-44-48

e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
www: http://www.wok-hutnik.pl

Biuletyn Informacji Publicznej
http://www.bip.wok-hutnik.pl

Deklaracja dostępności

Koło Plastyczne Pracownia graficzna Ognisko Muzyczne

Wyszkowski Uniwersytet III Wieku Dyskusyjny Klub Filmowy Graffito Galeria

Zespół Pieśni i Tańca OBEREK Urząd Miejski w Wyszkowie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wyszkowska Inicjatywa Planszówkowa Sieć kin studyjnych i lokalnych© 2007-2020 Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"
Zawartość merytoryczna: Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK", e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14