„Z jazzem przez Polskę” Monika Borzym z zespołem

Liczba odwiedzających: 100
Czas trwania wydarzenia: od: 11.06.2022 r., godz. 19.00 do: 11.06.2022 r., godz. 22.00

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Cykl koncertowy „Z jazzem przez Polskę” organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest rozszerzeniem dotychczasowego cyklu „Z klasyką przez Polskę”, którego celem jest dotarcie do mniejszych ośrodków – miast, miasteczek i gmin z programami muzyki klasycznej i jazzowej w wykonaniu uznanych wirtuozów polskiej sceny muzycznej, jak i uzdolnionych debiutantów, laureatów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych.

Monika Borzym śpiewa stare piosenki

Monika Borzym – śpiew    Krzysztof Dys – fortepian    Andrzej Święs – kontrabas    Michał Bryndal – perkusja 

Sala widowiskowa WOK „Hutnik. Wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie ośrodka od 6 czerwca.

 

z_jazzem_przez_polske.jpg (92 KB)

Monika Borzym – jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w Stanach Zjednoczonych na kierunkach jazz, interpretacja i aranżacja. Na swoim koncie ma sześć solowych albumów.

Pierwsze dwa „Girl Talk” i „My Place” (dziś mają status „platynowych”) nagrała w Stanach Zjednoczonych we współpracy z tuzami światowego jazzu (m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randy Breckerem). W 2016 roku ukazał się  kolejny album Moniki z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell „Back To The Garden” („złota płyta”). Rok później we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego Monika wraz z Mariuszem Obijalskim stworzyła płytę „Jestem Przestrzeń” z poezją Anny Świrszczyńskiej, która została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Gościnnie pojawili się na niej m.in. Wojciech Waglewski, John Scofield, Robert Kubiszyn i Michał Bryndal. 2018 rok przyniósł kolejny album artystki, „Radiohedonistycznie” z utwora legendarnego już zespołu Radiohead, zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka. Szósta płyta, „Monika Borzym Śpiewa Stare Piosenki” ujrzała światło dzienne w 2019 roku, a znalazły się na niej polskie standardy jazzowe z lat 30-tych minionego stulecia. Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara – są wszak dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu. Dys i Borzym obudzili te piękne piosenki i tchnęli w nie nowe życie nie burząc artystycznych zamysłów autorów oryginałów. Dziś chcemy przekazać  je Państwu z dumą i przyjemnością. Słuchajcie, zdziwcie się, że muzyka naprawdę może się nie starzeć i pokochajcie te piosenki w wykonaniu młodego pokolenia polskich artystów.